Tejpovanie, therabandy

Tejpovanie

Existujú dva spôsoby využitia tejpov a dva druhy tejpov – pevné (neelastické) a elastické. Slúžia pre spevnenie kĺbov, šliach, svalových úponov, prstov, kolien na rehabilitačné účely alebo ako prevencia. Urýchľujú hojenie, zachovávajú rozsah pohybu, podporujú lymfatický a cievny systém, fascie, svaly, kĺby, znižujú bolesť, redukujú opuchy a zápaly. Využívajú sa na korekciu postavenia kĺbov, ako podpora svalov pri pohybe oslabených a preťažených svalov.
Použitie za účelom pôsobenia na svaly si vyžaduje, aby tejpy na koži dobre priliehali, preto je nevyhnutné vyholiť psíkovi srsť, príp. v zriedkavých prípadoch (výstavné psy) ak má majiteľ záujem, môže sám psíka na danom mieste vytrimovať na kožu.
Pri použití za účelom stabilizácie kĺbu nie je vyholenie nutné. Okrem terapeutického účinku je možné využiť tejpy aj ako prevenciu a podpornú pomôcku pre kĺb počas náročného výkonu.

 

Therabandy

Therabandy sa tiež rozdeľujú na viac typov, pričom sa odlišujú silou, akou dokážu robiť odpor pri napínaní. Ich využitie je vhodné pri rehabilitácii alebo kondičnej príprave. Posilňujú svalstvo, čím sa spevňujú kĺby. Psíka nie je nutné vyholiť.