Starostlivosť o zuby

Ak nás začnú bolieť zuby alebo sa niečo zmení v našich ústach, všimneme si to, prirodzene, okamžite, ale čo u psov? Ako často im kontrolujeme chrup, ďasná, jazyk, podnebie? Urobíme to zväčša, až keď pes dáva najavo problém, ale to už môže byť neskoro. Ako sa teda starať u psie zuby?

Ako pri každom z článkov na tejto stránke chcem na začiatku upozorniť, že ide o skúsenosti a rady chovateľa, nie veterinára.

Keď mal môj pes tri-štyri roky, mal zuby v strašnom stave – celé obalené zubným kameňom. Našťastie ďalšie problémy so zubami nemal, tak som sa naučila sama zuby čistiť a starať sa o ne, takže ani po viac ako desiatich rokoch sme nemuseli žiadať veterinára o ošetrenie. Prečítajte si a pozrite sa, čo všetko môžeme ako majitelia spraviť, aby naše psy mali zdravé a čisté zuby.

 

Kedy a ako začať

Už pri malom šteniatku si musíme vytvoriť návyk kontroly zubov.

Polročné šteniatko by malo mať trvalé zuby, no stáva sa, že mu trvalý zub vyrastie vedľa mliečneho a sú tam oba. Ak mliečny zub nie je ani uvoľnený, je veľmi pravdepodobné, že zuby bude musieť odstrániť veterinár, pretože medzi takto dvomi natesno narastenými zubami vznikne kaz.

Okrem toho ak kŕmime kosti alebo sa šteniatko hrá s konármi, je možné, že sa mu do ďasien zapichne úlomok kosti alebo trieska, čo pri bolesť lepšie znášajúcich jedincoch nemusíme zbadať hneď.

Takisto by sme už mali myslieť na vyšší vek, kedy bude potrebné zuby čistiť pravidelnejšie, prípadne aj na situácie, kedy pes zožerie nie práve najvoňavejšie, no o to pre neho lákavejšie pochutiny (exkrementy akéhokoľvek druhu, pokazené jedlo).

Aby sme mali prístup do celej tlamy (pohľadom alebo podľa potreby zubnou kefkou), je dobré naučiť psa držať nejaký predmet na najvyšších zuboch, Zuby (0)aby sa nám čeľusť čo najviac sprístupnila. Veterinári používajú na takéto roztvorenie tlamy špeciálnu pomôcku, no v domácich podmienkach nám vystačí aj obyčajná palička (samozrejme vyhladená, pričom vždy kontrolujeme, či nie je narušená plocha, aby sa psovi nezadrela trieska) alebo tenká rúrka. Psovi môže byť takýto úkon nepríjemný, ale je na majiteľovi, aby mu správnym postupom vysvetlil, že to nie je nič zlé, nemá sa čoho báť a na konci ho vždy čaká veľká odmena.

Ak nám toto psík zvláda, môžeme pokročiť ďalej a naučíme ho, že nemusí mať obavy z dotykov na ďasnách, zuboch a jazyku. Čím príjemnejšie bude vnímať tieto jednoduché dotyky, tým ľahšie si zvykne na ďalšiu manipuláciu.

Doterajšie opísané úkony boli preventívne, aby sme psa naučili byť pokojným pri kontrole zubov a včas odhalili prípadné problémy v tlame.

 

Riešenie problémov

Ak spozorujeme nejaké cudzie teleso zapichnuté v tlame, napr. do ďasna, mali by sme ho čím skôr vybrať, aby nezačalo hniť a nespôsobilo zápal, a tým ďalšie komplikácie. Pokiaľ by sme ho nevedeli vybrať ani pinzetou, je nevyhnutné navštíviť veterinára a neodkladať to, hoci pes nejaví žiadne príznaky bolesti a žerie normálne.

Zápach z tlamy nie je problém samotný, ale je to sprievodný jav, príznak nejakého iného problému. Ak môžeme vylúčiť zápach zo žalúdka pri tráviacich problémoch alebo nejde o symptóm iného ochorenia, je dôležité zistiť, prečo zápal v tlame vzniká. Medzi najčastejší problém patrí zubný kameň.

Zápal ďasien je dôležité riešiť podľa príčiny, preto ak ju nevieme, je opäť nutná návšteva veterinára. Jednou z najčastejších príčin zápalu ďasien býva už spomenutý zubný kameň.

Zubný kameň je dôležité odstrániť čo najskôr, aby k zápalu ďasien nedošlo. Tu sa nám zíde manipulácia so psom, na ktorú sme ho privykali predtým. Pokiaľ je kameň usadený dlhšie, no zatiaľ je bez komplikácii vyžadujúcich zásah veterinára, môžeme ho odstrániť aj sami.

Ak je veľmi tvrdý a nechce zísť dolu, do jedla začneme psovi pridávať hnedú morskú riasu Ascophyllum nodosum (nazývaná aj kelpa). Je veľa výrobcov tejto riasy a líšia sa aj dávkovaním. Vyskúšanú máme od firmy Barf Pro Q, ktorá má najmenšie dávkovanie, s akým sme sa stretli. S jej účinnosťou, cenou a dávkovaním sme spokojní, preto ju môžeme odporúčať. Jej účinok sa prejaví po troch až štyroch týždňoch užívania, kedy zubný kameň mäkne a je zo zubov ľahko odstrániteľný. Kelpa však svojím vysokým obsahom jódu je nevhodná pre psov, ktorí majú ochorenie štítnej žľazy.

Okrem toho odporúčame začať aj s ošetrovaním zubov a ďasien pomocou oleja od Dokonalej lásky. Olej pôsobí protizápalovo, analgeticky a podporuje hojenie, pomáha aj pri paradentóze. Efekt na zuboch môžete uvidieť už po dvoch týždňoch, no ucítite ho už po prvom použití, pretože olej má krásnu bylinkovú vôňu. V prípade, že máte len jedného psa, odporúčame zakúpiť len najmenší objem oleja (30ml), pretože olej si po otvorení svoje vlastnosti (vrátane vône) zachováva 3 mesiace, potom jeho účinok a vôňa slabne.

Po zmäknutí kameňa vieme kameň odstrániť zoškrabaním nechtom, príp. nejakou pomôckou – na trhu sú dostupné rôzne druhy škrabiek. Kameň sa zvyčajne odlupuje po kúskoch, netreba pri tom zabudnúť, že sa tvorí aj z vnútornej strany zubov a v medzizubných priestoroch.

Na dočistenie po oškrabaní kameňa alebo ako prvú pomoc pri spapaní voňavej “lahôdky” používame zubnú kefku (buď detskú, alebo sa vyrábajú aj kefky pre psov, ktoré sa nastoknú na prst, no tie sú širšie, takže sa ťažko dostanete do malej tlamy) a zubnú pastu. Takisto sa vyrábajú aj psie zubné pasty, no my používame ľudské od firmy Energy, konkrétne Silix, ktorá má aj protizápalový účinok. V porovnaní s ostatnými ľudskými pastami od iných výrobcov táto pení minimálne, a keďže je z byliniek a nepálivá, nedráždi psa, ak náhodou niečo z pasty prehltne. Pri čistení pastou môžeme psovi správnym tlakom zospodu medzi kosťami čeľuste znehybniť jazyk, čím zabránime psovi, aby oblízal a prehltol pastu skôr, ako mu zuby naozaj prečistíme.

Udržiavanie čistých zubov je ľahšie, ak Váš pes dostáva pravidelne surové (nie varené alebo pečené) kosti alebo má dispozícii parožie, či inú hryzaciu pochúťku. Pokiaľ by si pri hryzení ulomil zo zuba, nič sa nedeje, pokiaľ ho to nebolí, zub nečernie a na ďasnách sa neprejavujú žiadne zmeny. Ak by ulomenie bolo vážne, je nutné postupovať podľa rád Vášho veterinára.

Ak má pes zuby pokryté kameňom, ktorý ide pod ďasná, je veľmi usadený a nie je možné ho už ľahko doma odstrániť, navštívte veterinára. Dnes sú narkózy, ktoré dokážu dobre zvládať aj staršie psy, a pred ultrazvukom Vám veterinár urobí predoperačné vyšetrenia, aby vedel, či srdce, obličky atď. sú v poriadku a narkóza môže byť podaná. Ak by ste odkladali ošetrenie ultrazvukom, stav zubov sa môže natoľko zhoršiť, že dôjde k zápalovému procesu, ktorý sa môže preniesť aj do iných častí tela, napr. môže vyústiť do zápalu mozgových blán, čo môže byť neriešiteľný stav s fatálnymi následkami.

 Výsledok takejto starostlivosti o zuby u 14-ročného psa.

Zuby (3)Zuby (2)Zuby (1)

Máte otázky alebo by ste si chceli prečítať článok k nejakej téme? Napíšte nám.