Prekyslenie žalúdka (pálenie záhy) u psa

Na začiatku chcem upozorniť, že mojím cieľom nie je vytvoriť vedecky vyčerpávajúci článok, ale spísať informácie a pozorovania, ku ktorým som sa osobne za niekoľko rokov dostala a ktoré by mohli byť ďalším majiteľom nápomocné, pretože s prekysleným žalúdkom sa stretávam u čoraz väčšieho počtu psov.

 

Čo je prekyslenie žalúdka alebo pálenie záhy

S týmto problémom bojuje aj pomerne dosť ľudí, takže tým netreba zvlášť vysvetľovať, aké je to nepríjemné, no a my ostatní sa môžeme snažiť pochopiť ich pocity len na racionálnej úrovni. Ide o pálivý pocit smerom k hrudnej kosti, kedy sa natrávená potrava a žalúdočné šťavy dostávajú späť do pažeráka.

 

Príznaky

Môžu byť rôzne a u každého psa sa môžu, ale nemusia vyskytnúť, príp. sa objavia v rôznych intenzitách:
– žranie trávy (u niektorých psov je to prirodzené a neznamená žiadny problém), oblizovanie stien;
– nadúvanie,  škvŕkanie v bruchu, zápach zo žalúdka, kyselina (v extrémnych prípadoch ju možno počuť špliechať v žalúdku);
– rýchle pregĺganie, pokašliavanie, až nutkanie na zvracanie, zvracanie žalúdočných štiav.

Tieto príznaky nie sú však špecifické a môžu poukazovať na závažnejšie ochorenie, napr. začínajúci zápal žalúdka, preto nepodceňujte návštevu lekára, ak nemáte istotu, o aké ochorenie ide.

 

Príčiny

Tak ako u ľudí, ani u psov nie je stanovená jednotná príčina, ale je nutné ju u psa vysledovať a podľa nej určiť postup riešenia. Medzi možné príčiny patrí:
– pri Barfe: nesprávny pomer svaloviny, vnútorností, kostí a príloh;
– pri suchom krmive: nesadnutie zloženia krmiva konkrétnemu psovi a jeho tráveniu;
– veľká kŕmna dávka.

Konkrétne u nás problém spôsobujú cestoviny, pivovarské kvasnice, nadmerné množstvo oleja (lososový, z treščej pečene) a paradoxne držky. Práve pri nich záleží, čo je v bachore – ak je to senáž s kukuricou, močovinou a nejakými doplnkami pre dojnice, môžu psy zvracať aj z držiek, preto je najvhodnejšie kupovať držky z kráv v pastvovom chove.

 

Riešenie

V akútnych prípadoch je možné použiť voľnopredajné lieky pre ľudí na zníženie tvorby žalúdočnej šťavy, napr. Anacid. Takmer okamžite pomáhajú aj niektoré potraviny: kyslá kapusta, kefír, lyžička horčice, mlieko, biely jogurt so živou kultúrou.

Pri dlhodobých problémoch je ale nutné prispôsobiť jedálniček. Opäť je potrebné skúšať, čo Vášmu psovi pomôže, ale medzi základné rady patrí zvýšiť príjem vlákniny. Vhodné zložky potravy sú napríklad:
– držky;
– zelenina – listová (kyslá kapusta, šaláty, uhorky, cuketa), určite nie koreňová;
– ovocie – banán, citrón;
– mineralizované morské riasy (zvápenatelé červené morské riasy rodu Lithothamnium);
– jedlá sóda, zelený íl;
– homeopatikum Gastrocynesine;
– prílohy: ryža, sparené vločky (nevhodné pri psoch s nadváhou).

Často bývajú odporúčané rožky (alebo iné pečivo), piškóty, ktoré síce šťavy nasajú, ale nevedia ich neutralizovať, takže v konečnom dôsledku spôsobujú len ďalšiu tvorbu štiav.

Osobne máme odskúšaný zelený íl, ktorý ale nie je vhodný pridávať propri akejkoľvek medzikamentóznej liečbe, pretože pohlcuje aj účinné látky, a teda účinok liekov sa znižuje. Výrobky od firmy Energy nám pomohli pre dlhodobejšiu kúru, kedy sme použili Betafit so Spirulinou Barley, Regalen (Regavet) v kombinácii s King Kongom (Kingvetom), pričom Regalen harmonizuje trávenie  a King Kong posilňuje funkciu zvierača a takisto pôsobí na lepšiu odolnosť sliznice žalúdka. Zelený íl je obsiahnutý v Cytosane Inovum.