Pomôcky a potreby pre psov vs. módne výstrelky

Vývoj rýchlo napreduje  nielen v technike, ale aj v oblasti kynológie. Nové výrobky sú však často vnímané rozporuplne, čo je pochopiteľné, pretože ak niekto nevidí význam v používaní danej pomôcky, bude ju považovať za prinajmenšom zbytočnú vec alebo módny výstrelok. Je to prirodzené a určite za to nikoho nechcem kritizovať. Týmto článkom chcem vysvetliť využiteľnosť niektorých potrieb pre psov, ktoré vidím v diskusiách odsudzované ako zbytočnosti, hoci v istých prípadoch sú až nevyhnutné pre kvalitnejší život psa. Majiteľ, ktorý sa však do takej situácie nedostal, alebo niekoho takého nepozná, si nevie predstaviť, na čo a ako to vôbec slúži. Preto budem veľmi rada, ak vysvetlím aspoň niektoré dôvody použitia niektorých potrieb, ktoré by prípadne v budúcnosti mohli pomôcť aj súčasnému (zatiaľ ešte) odporcovi daných pomôcok pre psa alebo majiteľa. Mojím cieľom nie je však uviesť všetky potreby, budem sa venovať len tým, s ktorými mám osobnú skúsenosť.

 

Oblečenie pre psov

Kým bol môj pes mladý a zdravý, nikdy som nerozmýšľala nad obliekaním psa, pretože to nebolo vôbec potrebné. S vyšším vekom som však pochopila, že pre ochranu jeho zdravia mu potrebujem za studeného dažďa a silného vetra chrániť aspoň chrbát. Bol po rôznych úrazoch (napr. vyskočená platnička), po vyliečených ochoreniach (krv v moči) a nebol dôvod rozmýšľať, či mu vôbec obliecť pršiplášť alebo kabátik. Takisto v zime pri tréningoch lavín, keď takýto pes čaká, kým sa dostane na pľac, je dobré ho chrániť pred chladom aspoň oblečením, ak nemôže čakať v aute. Psy s poruchou štítnej žľazy majú vnímanie teploty odlišné a môžu pociťovať zimu aj pri vyšších teplotách, preto tiež potrebujú niekedy zahriať oblečením. Rasy psov, ktoré pôvodne pochádzajú z teplejších oblastí a majú problém prispôsobiť sa nášmu chladnejšiemu podnebiu, obliekanie až vyžadujú, aby sa predišlo prípadným problémom. Som však za to, aby oblečenie bolo funkčné,  nie výstredné a bez ochrannej funkcie. Tam oblečenie stráca svoju praktickú stránku a stáva sa len módnym doplnkom, ktorý je pre psa zbytočným a jeho účelom je len potešenie majiteľa, no psovi nič neprináša.

 

Topánky pre psov

Na internete sa neraz objaví video, na ktorom pes odmieta kráčať v topánkach, kope pritom nohami, aby topánky striasol. Videá opäť vyvolávajú okrem dobrej nálady aj diskusie, či je to pre psa vhodné. Opäť, pokiaľ je pes zdravý a nepodstupuje enormnú záťaž, nie sú topánky potrebné, resp. vtedy sú nadbytočnými. Ak má však psík rozrezaný vankúšik, topánky môžu ochrániť ranu pred znečistením, príp. chránia obväz pred roztrhnutím. Podobne môžu poslúžiť pri odtrhnutom pazúriku, kým sa rana nezacelí a nezníži bolestivosť. Druhý typ použitia je prevenčný pre saňových psov, ktorí majú extrémnu záťaž, pretože denne prebehnú veľa kilometrov. Potrebujú labky chrániť, aby zvládli dokončiť pretek, napr. legendárny najťažší a najdlhší pretek psích záprahov na svete Iditarod Trail Sled Dog Race. Preventívne môžu topánky pomôcť aj pri dovolenke pri mori, kde na ostrých kameňoch je zvýšené riziko poranenia. Takisto chránia labky pred stúpením na morského ježka.

 

Záchranná vesta

Poslednou pomôckou, ktorej sa budem venovať, je záchranná vesta – podľa mňa najdôležitejšia výbava každého psa, ktorý sa dostáva do kontaktu s vodou. Argument, že všetky psy vedia plávať neobstojí. Väčšina psov plávať vie, ale nájdu sa takí, ktorí sa boja vody od malička, niektorí strach získali po zlej skúsenosti. Ak sa učia plávať, vesta im pomôže nadobudnúť chýbajúcu sebadôveru. Iné psy zas akoby zabudli, že majú zadné nohy a nevedia ich spočiatku používať, takže im zadok klesá ku dnu a kopú len prednými nohami. Keď sa naučia udržať na hladine a nájdu rytmus v záberoch, vestu potrebovať už pravdepodobne nebudú. Okrem toho vesta pomáha pri zdravotných problémoch – ochrnutého psa držia nad hladinou, sú nápomocné pri rehabilitácii po úrazoch. Je to zároveň bezpečnostný prvok – ak ide pes s majiteľom na splav a majiteľ má vestu, prečo by ju nemal mať aj pes? Tiež sa mu v silnom prúde nemusí podariť vyplávať na breh. Podobne je to pri plavbe loďou, počas pobytu na móle a pod. Okrem toho, ak pláva vo vode, kde sa vyskytujú lode, člny, skútre a pod., umožňujú krikľavé farby vesty uvidieť psa oveľa skôr a zabránia tým prípadnému nešťastiu. Použitie vesty by som v týchto prípadoch prirovnala k bezpečnostnému pásu v aute.

To, že vesta je nevyhnutnou súčasťou výbavy aj psov – profesionálnych plavcov, dokazuje aj nasledovné video.

Máte tip na iné potreby psov, ktoré sú vnímané ako módne doplnky, ale sú pritom užitočné? Chcete k už zverejneným pomôckam doplniť Vaše názory? Alebo by ste si chceli prečítať článok k nejakej téme? Napíšte nám.